Nova godina je pravo vreme za radost i darivanje. Evo najvažnijih informacija koje treba imati u vidu kada su u pitanju novogodišnji paketići i pokloni za decu zaposlenih.
Mogućnost da poslodavac obezbedi deci svojih zaposlenih poklon za Novu godinu i Božić predviđa čl. 119 st. 2 Zakona o radu i koji glasi:
“Poslodavac može deci zaposlenog starosti do 15 godina života da obezbedi poklon za Božić i Novu godinu u vrednosti do neoporezivog iznosa koji je predviđen zakonom kojim se uređuje porez na dohodak građana.”
Vrednost poklona ograničena je na neoporezivi iznos propisan Zakonom o porezu na dohodak građana čl. 18 st. 1 tač. 8.
Neoporezivi iznos poklona deci zaposlenih, starosti do 15 godina, povodom Nove godine i Božića iznosi 13.497 dinara godišnje po jednom detetu, za isplate do 31.01.2025. godine.
Vrednost svih poklona koje je povodom Božića ili Nove godine primilo jedno dete u toku jedne kalendarske godine ne treba da pređe 13.497 rsd, ukoliko poslodavac ne želi da poklon bude oporezovan.
Ukoliko vrednost poklona prelazi neoporezivi iznos, darivanje deteta se smatra zaradom zaposlenog. To bi značilo da se na brutirani iznos primljenog poklona, obračunava i plaća porez na zaradu, kao i doprinosi za obavezno socijalno osiguranje zaposlenih.
Poslodavci koji su u 2024. godini već isplatili poklone deci zaposlenih, povodom Božića početkom godine, a koji odluče da obezbede paketiće povodom Nove godine krajem 2024. godine, treba da saberu iznose poklona koje će deca primiti po oba osnova, s obzirom na to da se radi o primanju u okviru jedne kalendarske godine. Kako bi izbegli komplikacije, preporuka je da poslodavci darivanje dece odlože za početak januara 2025. godine.
Poslodavci imaju slobodu da biraju između različitih vrsta poklona, u skladu sa interesovanjima dece i budžetom firme. Najčešći izbor su:
Klasični novogodišnji paketići: Slatkiši, grickalice i mali suveniri.
Edukativni pokloni: Knjige, bojanke, društvene igre.
Igračke i setovi za kreativnu igru: Za mlađi uzrast.
Poklon vaučeri: Za prodavnice igračaka, knjižare ili dečje zabavne centre.
Poslodavci mogu odlučiti da novogodišnji poklon deci isplate u novcu, poklon karticama ili vaučerima, slatkišima, igračkama,…
Zakon o radu ne propisuje obavezu poslodavca da obezbedi poklone za Novu godinu i Božić, niti minimalni iznos poklona, već je u pitanju izbor poslodavca.
Zakon o porezu na dohodak građana propisuje maksimalan iznos vrednosti poklona koji je neoporezovan, što ne znači da poslodavac ne može da uzme poklone i manje vrednosti od propisanog neoporezivog iznosa.
O poklonima povodom praznika treba sastaviti Odluku direktora, koja treba da sadrži: spisak dece zaposlenih koja će primiti poklone, iznos i oblik poklona.
Kao dokaz da su primaoci poklona deca zaposlenih može poslužiti izvod iz matične knjige rođenih deteta.
Dakle, predmetno oslobođenje propisano je za decu zaposlenih.
Postavlja se pitanje da li preduzetnik koji ima decu starosti do 15 godina ima pravo na ovu pogodnost.
Preduzetnik nema radno – pravni status zaposlenog. Naravno da nema prepreke da, iz poslovnih sredstava, kupi poklone svojoj deci, ali se onda radi o uzimanju iz poslovne imovine, što se računovodstveno ne obuhvata na teret rashoda poslovanja.